حکایت خام فروشی مواد معدنی و هدررفت سرمایه ملی/خام فروشی سهم اشتغالزایی را به جیب سایر کشورها می ریزد

نوشته شده توسط سیدمحمد بیاتیان نماینده شهرستان بیجار. در دسته سایت شخصی مهندس سید محمد بیاتیان نماینده مردم شریف و فهیم بیجار ، حسن آباد یاسوکند ، بابارشانی / دبیر کمیسیون صنایع ومعادن مجلس نهم شورای اسلامی

برجسب شده در: , , , , , , , , ,

انتشار یافته در فروردین ۰۶, ۱۳۹۵ با بدون دیدگاه

حکایت خام فروشی مواد معدنی و هدررفت سرمایه ملی/خام فروشی سهم اشتغالزایی را به جیب سایر کشورها می ریزد

سرویس اقتصادی
مهم‌ترین منبع تأمین مواد اولیه برای اکثر بخش‌های اقتصادی کشور “معادن” هستند، که متاسفانه علیرغم تمامی شعارهای مسئولان برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی تنها درصد کمی از وعده های آنها عملیاتی شده است.
جمعه ۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۹

حکایت خام فروشی مواد معدنی و هدررفت سرمایه ملی/خام فروشی سهم اشتغالزایی را به جیب سایر کشورها می ریزد

خبرگزاری خانه ملت-گروه اقتصادی- خدیجه رمضان بیگی؛یکی از بخش هایی که در اقتصاد کشور مغفول مانده بخش معدنی است که مهم‌ترین منبع تأمین کننده مواد اولیه برای بیشتر بخش‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود، این بخش از اقتصاد به دلیل امکان ارائه سهم بالایی از تولید کالاهای واسطه‌ای و همچنین از نظر میزان مصرف هر یک از کالاهای واسطه‌ای در رشته فعالیت‌های اقتصادی جایگاه ویژه‌ای دارد.

بخش معدن از بهترین جایگزین ها برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

اما با شعار و اقدامات موقت این صنعت به اهداف مطلوب مدنظر دست نمی یابد،این درحالی است که برای کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی باید از ظرفیت معادن کشور بهره برد، البته نباید فراموش کرد که خام فروشی مواد معدنی مد نظر نیست.

اگر برای استفاده از مواد معدنی همان نسخه فروش نفت پیچیده شود، مسائلی مانند بیکاری و کندبودن رشد اقتصاد درمان نخواهد شد،بنابراین ایجاد صنایع فرآوری در حوزه معدن یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که قطعا همراهی بانک ها برای تامین تسهیلات چنین صنایعی را می طلبد.

برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری دراین شرایط مستلزم نگرش عمیق و جدی به محیط داخلی و خارجی بخش معدن و تعاملات موجود در آن است،اما متاسفانه علیرغم تمامی شعارهای مسئولان برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی از جمله مسئولان وزارت صنعت و معدن در دوره های مختلف تنها درصد کمی از وعده های آنها عملیاتی شده که این خود مولد مشکلات عدیده‌ای در بلند مدت شود.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز در جمع مسئولان دولت یازدهم در بیانات خود بازار نفت را که با یک اشاره قدرت‌ها و در پی آن اقدامات عناصر خبیث منطقه، از ۱۰۰ دلار به ۴۰ دلار می‌رسد را یک بازار غیرقابل اطمینان دانستند و بخش معدن را از بهترین جایگزین ها برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی عنوان کردند، البته اظهار داشتند که در معدن باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده و از خام‌فروشی نیز جلوگیری کرد.

مسعود کرباسیان رئیس کل گمرگ ایران

مهدی کرباسیان رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در این ارتباط اظهار داشته است که خام‌فروشی محصولات معدنی که بیشتر آن هم سنگ‌آهن است در نیمه دوم سال ۹۵ متوقف خواهد شد.

تسریع و سهولت در اعطای وام های بانکی برای بهره‌برداری از معادن می‌تواند روند رشد اقتصادی را سریع‌تر کند و با توجه به فرمایشات رهبری معادن جایگزین خوبی برای “نفت ارزان‌شده” است.

با توجه به اهمیت بخش معادن و لزوم توسعه صنایع فرآوری در این بخش باید شرایطی فراهم کرد تا سرمایه گذاران تشویق به سرمایه گذاری شوند و تحولی در بخش معادن صورت گیرد، در همین راستا برخی وکلای مردم در خانه ملت، بر انجام این مهم تاکید کردند، که مشروح به شرح ذیل است:

معدن و فرآوری آن موتور توسعه کشور است

الیاس طاهری درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان  اینکه امکانات لازم مانند مواد اولیه و معدنی و نیروی انسانی متخصص برای گسترش کارخانه های فرآوری مواد معدنی در کشور وجود دارد،گفت: وجود این امکانات به همراه سرمایه گذاری خارجی باید ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کند و سرمایه‌گذاری اقتصادی را افزایش دهد.

نماینده مردم اقلید درمجلس شورای اسلامی، افزود:برخی از کشورها که صادرکنننده محصولات حاصل از فرآوری مواد معدنی هستند،فاقد مواد اولیه و واردکننده آن هستند، اما با واردات آن و فرآوری آن به بهترین شکل ارزش افزوده و ارز  فراوانی از آن به دست می آورند.

طاهری ،معادن و فرآوری آن  را یکی از صنایع مهم و موتور توسعه کشور دانست و ادامه داد:باید با رعایت دقیق اصول علمی،اهداف بلندمدت خود را در راستای کسب ارزش افزوده از منابع معدنی، توسعه صنعتی کشور، اشتغالزایی و کسب جایگاه در خور شان کشور در بازارهای بین‌المللی مشخص کنیم.

وی یادآور شد:با تدوین و اجرای برنامه‌ریزی جامع می توان توسعه مطلوب این صنعت را جهت دستیابی به اهداف تعیین شده عینیت بخشید.

طاهری با بیان اینکه خام فروشی ما را از مسیر توسعه بازمی دارد، فزود: شورهای توسعه یافته با ایجاد ارزش افزوده از موادخام توانستند، مشکلات اقتصادی را حل و درجهت توسعه حرکت کنند.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید در همه زمینه های صادراتی تا حد امکان از صادرات مواد خام جلوگیری کند،گفت: تاکید مقام معظم رهبری و مسئولان کشور کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی است که یکی از بخش های آن ایجاد ارزش افزوده است که در صنعت فولاد قاعدتا ظرفیت توسعه وجود دارد.

الیاس طاهری

لزوم جذب و تشویق سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بخش معادن

طاهری با اشاره به ترغیب سرمایه گذارخارجی درکشورهایی که فاقد انرژی و مواد اولیه هستند، ادامه داد: کشورهایی که خودشان مواد اولیه ندارند،از فاصله‌ای دور و با هزینه بسیار مواد اولیه وارد کرده و آن را به کالای نهایی تبدیل و ارزش افزوده ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی نقش موثری در رشد و توسعه اقتصادی کشور و کاهش وابستگی به خام فروشی مواد معدنی  دارد،اظهارداشت:جذب سرمایه گذاری خارجی می تواند، نقش موثری در رشد و توسعه اقتصادی کشورها و جایگزینی برای درآمد نفتی باشد.

عضوهیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، پتانسیل معادن را برای جذب سرمایه گذار خارجی زیاد دانست و تصریح کرد: زیرساخت ها و امکاناتی مانند نیرویکار و مواد خام برای سرمایه گذاری فراهم است و ایران باید ازاین فرصت استفاده مطلوب کرده و سرمایه گذار خارجی را  دراین زمینه تشویق و ترغیب کند.

داریوش اسماعیلی

استراتژی مجلس، حرکت به سمت فرآوری مواد معدنی و تکمیل زنجیره ارزش بوده است

داریوش اسماعیلی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه  ایران چهارمین صادرکننده مواد خام معدنی است، گفت: مقام معظم رهبری ؛بارها بر ضرورت جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی تاکید کرده اند،مجلس شورای اسلامی نیز با جدیت پیگیر این موضوع بوده و جلسات بسیاری را نیز با تشکلها و مسئولان اجرایی کشور برگزار کرده است.

نماینده مردم خرامه،سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی افزود: استراتژی مجلس،حرکت به سمت فرآوری مواد معدنی و تکمیل زنجیره ارزش بوده و در شرایط خروج از رکود نیز به دنبال تصویب قوانینی برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی است.

اسماعیلی در رابطه با نقش معادن در کاهش وابستگی به نفت نیز بیان کرد: یکی از مهمترین جایگزین های درآمدهای نفتی، روی آوردن به سمت معادن و صنایع معدنی است، اما ابتدا باید زیر ساخت های لازم را فراهم کرد.

وی یادآور شد:نخستین گام برای مهیاکردن زمینه،توجه به بحث اکتشاف است،اما ما در این زمینه بسیار کند حرکت کرده ایم، در حالی که بسیاری از کشورهای مجاور اکتشافات قابل قبولی دارند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی معادن تصریح کرد: اگر هدف ما توجه ویژه به بخش معادن باشد؛باید وزارتخانه ای تحت عنوان معادن و صنایع معدنی تشکیل شود و این موضوع تحولی جدی را رقم خواهد زد.

حمیدرضا فولادگر در نشست خبری

سرمایه گذار خارجی باید در فرآوری موادمعدنی مشارکت داشته باشد

حمیدرضا فولادگر درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بسیاری از معادن کشور درحال حاضر به صورت سنتی فعالیت می کنند،گفت:بر همین اساس قدرت فرآوری و تولید مواد معدنی به صورت انبوه وجود ندارد و  زیرساخت های فرآوری مواد معدنی درحد مطلوب نیست.

نماینده مردم اصفهان درمجلس شورای اسلامی،با اشاره به احکام حمایتی از معادن درقانون رفع موانع تولید افزود:باید از ظرفیت نیروهای متخصص و دانشگاهی در زمینه فرآوری مواد معدنی استفاده کرد که استفاده از این سرمایه ارزش افزوده بخش معدن را افزایش می دهد.

فولادگر با بیان اینکه در اکتشاف و استخراج مواد معدنی از فناوری های روز استفاده نمی شود، ادامه داد:یکی از دلایلی که سهم معادن در ارزش افزوده و تولید ناخالص ملی یک درصد است،عدم استفاده مطلوب از فناوری های روز در این زمینه است.

وی  با بیان اینکه سرمایه گذار خارجی باید در فرآوری موادمعدنی مشارکت داشته باشد، یادآور شد: زمینه حضور سرمایه گذاری خارجی باید درگلوگاه کارخانه ها کنستانتره سازی،گندله سازی و آهن اسفنجی فراهم شود و با سرمایه گذارانی که فناوری انتقال می دهند،قرارداد منعقد شود.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:اگر مواد معدنی به صورت خام از کشور خارج شوند، سهم اشتغالزایی و کسب درآمد آن به جیب سایر کشورها می رود، لذا حضور سرمایه گذار خارجی در کشور باید به شرط سرمایه گذاری و فرآوری داخل ایران باشد.

محمد بیاتیان

خام فروشی معادن بازار کار و تولیدی موقت است

سیدمحمد بیاتیان درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،گفت:خام فروشی ذخایر معدنی با وجود ظرفیت های موجود در منطقه، ثروت ملی را به هدر می دهد.

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی،افزود:به دلیل خام فروشی خاک آهن،امروزه متأسفانه شاهد واردات محصولات فولادی به کشور هستیم.

وی ادامه داد:هم اکنون خاک آهن معدن بسیاری از معادن به خارج صادر می شود در حالی که می توان آن را در کشور فرآوری کرد.

بیاتیان خام فروشی را یک بازار کار و تولیدی موقت ذکر کرد و یادآور شد: با تهیه برنامه بلند مدت، می توان بسترهای مناسبی برای ایجاد اشتغال در منطقه ایجاد کرد.

عضوهیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه توسعه پایدار و درآمدزایی از اولویت های مهم و ضروری است که باید با استفاده از مزیت معادن در دولت یازدهم به آن توجه شود،تصریح کرد:اگر مواد معدنی به صورت خام از کشور خارج شوند،هیچ منفعتی نصیب مردم نخواهد شد،در حالی که ما باید با استفاده از همین مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بر آنها، به یکی از قطب های فرآوری مواد معدنی در جهان تبدیل شویم و این موضوع باعث توسعه اقتصادی کشور نیز خواهد شد.

در پایان باید یادآورشد که اکنون و در شرایط لغو تحریم ها زمینه برای کاهش خام فروشی و توسعه فرآوری مواد معدنی فراهم شده،البته این امر توجه ویژه مسئولان را می طلبد و بخش معادن می توانند موتور توسعه اقتصاد کشور در سال ۹۵ و خروج از شرایط رکودی که دامن اقتصاد کشور را گرفته، شوند./

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد حکایت خام فروشی مواد معدنی و هدررفت سرمایه ملی/خام فروشی سهم اشتغالزایی را به جیب سایر کشورها می ریزد. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید