بحران آب در بیجار به مرز هشدار رسیده است

نوشته شده توسط سیدمحمد بیاتیان نماینده شهرستان بیجار. در دسته خبرها, سایت شخصی مهندس سید محمد بیاتیان نماینده مردم شریف و فهیم بیجار ، حسن آباد یاسوکند ، بابارشانی / دبیر کمیسیون صنایع ومعادن مجلس نهم شورای اسلامی

برجسب شده در: , , , , , , , , , , , ,

انتشار یافته در اسفند ۱۹, ۱۳۹۳ با بدون دیدگاه

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی:
بحران آب در بیجار به مرز هشدار رسیده است

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل کمبود آب در این شهرستان، گفت: بحران آب در بیجار به مرز هشدار رسیده است.

خبرگزاری فارس: بحران آب در بیجار به مرز هشدار رسیده استIMG_9990 SAM_0065 IMG_9928 IMG_9913 IMG_9944
 

به گزارش خبرگزاری فارس از بیجار، سیدمحمد بیاتیان عصر امروز در جلسه‌ای که با حضور معاون وزیر نیرو در سالن جلسات شهدای گمنام فرمانداری بیجار برگزار شد اظهار کرد: در شهر ها و روستاهای بیجار بحران آب به مرز هشدار رسیده است و این مهم مستلزم تدوین برنامه میان‌مدت و بلندمدت است.

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی گفت: مقرر شد اعتبار خط انتقال ۶۵ کیلومتری از سد سیازاخ و تصفیه‌خانه از محل اعتبارات دولتی و فاینانس تامین شود.

وی تصریح کرد: در بازدید معاون وزیر نیرو اعلام شد که تصفیه‌خانه بیجار در هفته دولت سال آینده افتتاح شود و آب آن برای مصارف صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

بیاتیان با اشاره به سرانه مصرف بسیار بالای آب در شهرستان بیجار، خواستار اطلاع‌رسانی به مردم و آگاه‌ساختن آنان از وضعیت آب در شهرستان شد.

۷۴ درصد جمعیت روستایی کردستان زیرپوشش آبفار هستند

مدیرعامل شرکت آبفار استان کردستان هم گفت: ۹۶۸ روستا معادل ۷۴ درصد جمعیت روستایی استان زیرپوشش آب و فاضلاب روستایی هستند.

به گفته صالح مفاخری، ۱۱۸ روستای شهرستان بیجار نیز زیرپوشش آب و فاضلاب روستایی استان هستند که ۶۸٫۵ درصد جمعیت را زیرپوشش قرار می‌گیرد.

این مسئول از بحران جدی کم‌آبی در ۷۸ روستای بیجار خبر داد و گفت: در این راستا باید با تزریق اعتبارات از بروز بحران جلوگیری کرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفا کشور مطرح کرد
تصویب اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی آبفا در صحن علنی مجلس

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: در لایحه سال آینده ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش آبفا پیشنهاد شده بود که در مجلس تصویب شد.

خبرگزاری فارس: تصویب اعتبار 400 میلیارد تومانی آبفا در صحن علنی مجلس

به گزارش خبرگزاری فارس از بیجار، حمیدرضا جانباز ظهر امروز در جریان سفر به شهرستان بیجار در جلسه‌ای که با حضور نماینده مردم بیجار در مجلس و مدیرکل آبفا استان کردستان برگزار شد، اظهار کرد: نگاه ما به مناطق مختلف کشور توزیع مناسب امکانات، سرمایه‌گذاری و تخصیص اعتبارات است.

وی افزود: احکامی در تبصره‌های قانون بودجه خواهد آمد که دغدغه‌های زیادی از بخش آب و فاضلاب را رفع می‌کند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفا کشور عنوان کرد: به طور ویژه در راستای منویات مقام معظم رهبری در خصوص توجه بیشتر به مناطق محروم و بویژه روستاها، پیشنهاد تخصیص اعتبارات از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار در کمیسیون تلفیق مجلس و هم با رأی بالا در صحن مجلس تصویب شد که فصل‌الخطاب و شروع حرکت خوبی برای تسریع در خدمات‌رسانی به آحاد جمعیت روستایی است.

وی با بیان اینکه اعتبارات متمرکز بخش روستایی نیز به همت نمایندگان در بودجه مورد حمایت قرار گرفت و به دو برابر افزایش یافته است، گفت: در سال‌جاری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار متمرکز ملی داشتیم که در لایحه سال آینده ۴۰۰ میلیارد تومان پیشنهاد شده بود که مورد تأیید نمایندگان قرار گرفت.

جانباز ادامه داد: قرار بر این است در سال ۹۴ شاخص برخورداری مناطق مختلف را به متوسط کشور برسانیم، یعنی در توزیع اعتبارات به شیوه‌ای عمل خواهد شد که در سال ۹۴ عقب‌ماندگی را با تعریف مجتمع‌های جدید و تزریق اعتبار به مجتمع‌های موجود برسانیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور با بیان اینکه با تغییر اقلیم در کشور و متوسط بارش تا این لحظه حدود ۲۲ درصد نسبت به بلندمدت کاهش یافته است، گفت: میزان روان آب‌ها کاهش بسیار جدی‌تری دارد و در متوسط کشور، حجم روان آب‌ها بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه نظارت جدی بر شیوه بهره‌برداری از منابع سطحی و زیرزمینی موجب مشکلات حاد خواهد شد گفت: باید در زمینه نحوه برداشت آب از منابع زیرزمینی دقت نظر بیشتری صورت بگیرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در بودجه امسال اعتبارات خوبی به طرح‌های تعادل‌بخشی تخصیص یافت که می‌تواند کمک شایانی کند.

وی با بیان اینکه وضعیت این منطقه بسیار شکننده است و باید در این راستا با همکاری مشکل آب را مدیریت کنیم گفت: این مسئله به تنهایی مسئله وزارت نیرو نیست و باید همه به نحوه استفاده از آب به ویژه آب‌های زیر زمینی دقت نظر و حساس‌تر باشیم.

جانباز با بیان اینکه مشکلات در خصوص نحوه تأمین آب شهرها از منابع آب زیرزمین کماکان پا برجا است، از تصویب تشکیل و فعال شدن ستاد بحران آب و خشکسالی در استانداری طی آخرین جلسه شورای عالی خبر داد و گفت: این اقدام در راستای عبور از بحران کم آبی انجام می‌شود که خوشبختانه در استان کردستان این ستاد فعال شده است.

وی با بیان اینکه سازمان هواشناسی وضعیت آب را در سال ۹۴ نسبت به سال گذشته بدتر اعلام کرده است گفت: سازمان هواشناسی رسما اعلام کرده که امسال سخت‌ترین شرایط شاخص‌های خشکی و خشکسالی را  در سطح کشور خواهیم داشت.

جانباز از اجرای طرح میان مدت تأمین آب در شهرستان بیجار که تأمین از منابع آب زیرزمینی و به طور عمده تأمین اعتبار  آب چاه‌های صلوات‌آباد خواهد بود خبر داد و ابراز امیدواری کرد امسال در تابستان و سال‌های بعد مشکل خاصی نداشته باشیم.

جانباز ادامه داد: باید در بلندمدت برای این منطقه به ویژه شهرستان بیجار تصمیمات جدی‌تری در خصوص تأمین آب از منابع سطحی گرفت.

وی از اجرای طرح میان مدت در شهر حسن‌آباد یاسوکند که مطالعات آن را آب منطقه‌ای و آب فاضلاب انجام خواهند داد، خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه وزیر نیرو عبور از شرایط خشکسالی پیشرو را منوط به رعایت و کمک مردم عنوان کرده است، افزود: باید با اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق به مردم و کارهای فرهنگی سرانه مصرف آب را پایین آورد.

*افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب بیجار در سال ۹۴

وی با بیان اینکه سرانه مصرف شهرستان بیجار از بسیاری از شهرهای بزرگ کشور بالاتر است عنوان کرد: باید این مهم به شیوه‌ای مدیریت و در کنار آن طرح‌های بلندمدت انجام شود.

وی از افتتاح تصفیه خانه فاضلاب بیجار تا پایان ۶ ماهه اول سال آینده خبر داد.

مدیر عامل شرکت مهندسی آبفا از افتتاح تصفیه‌خانه حسن‌آباد یاسوکند طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده خبر داد و گفت: کمک ما در رابطه با تخصیص اعتبارات آن تا قبل از پایان سال ۹۴ این طرح وارد مدار خواهد شد.

وی ادامه داد: در خصوص دو شهر پیرتاج و توپ‌آغاج مدیران جلسه‌ای داشته تا در زمان‌بندی مناسب شرکت شهری آب و فاضلاب مستقر شود.

جانباز در پایان در خصوص دو مجتمع آبرسانی بیجار نیز گفت: در مورد مجتمع آبرسانی روستایی ابعاد مختلف را سنجیده و برنامه‌ریزی مناسب برای تأمین آنها انجام می‌شود.

فرماندار بیجار:
۷۲ روستای بیجار با بحران آب شرب مواجه هستند

فرماندار بیجار از بحرانی‌شدن آب شرب ۷۲ روستای این شهرستان خبرداد و گفت: برای کنترل این بحران نیازمند حمایت‌های ویژه وزارت نیرو هستیم.

خبرگزاری فارس: 72 روستای بیجار با بحران آب شرب مواجه هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از بیجار، بیژن زندیه امروز در نشست با وزیر نیرو، مدیرکل آبفار استان و نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی که در سالن جلسات فرمانداری بیجار برگزار شد اظهار کرد: چند سالی است از لحاظ بارش‌های جوی نسبت به سنوات گذشته  با مشکل مواجه شدیم و کاهش چشم گیری در بارش‌های سالانه داشته‌ایم.

وی افزود: کمبود بارش باران در آب‌های زیر زمینی که آب شرب بیجار را تأمین می‌کند اثرات منفی گذاشته و  مانع  تأمین آب شرب این شهرستان را دچار مشکل کرده‌است.

زندیه ادامه داد: با وجود تمامی مشکلات در سال گذشته با تلاش‌های شبانه روزی اجازه نداده‌ایم که کمبودی در تأمین آب شرب مردم شهر بیجار پیش بیاید.

فرماندار بیجار تصریح کرد: ۷۲ روستای شهر بیجار با بحران آب مواجه هستند و امیدواریم با نگاه ویژه مسئولان استانی و کشوری شاهد رفع این بحران در نزدیک‌ترین زمان ممکن باشیم.

این مسئول افزود: تأمین آب شرب مناطق روستایی مانع از مهاجرت روستاییان به شهر خواهد شد و آنان به کار تولیدات خود ادامه خواهند داد.

زندیه با بیان اینکه روستاهای شهرستان بیجار در اقتصاد خرد نقش کلیدی دارند گفت: روستاهای شهرستان بیجار  با تولید گندم  در ایجاد و گسترش اشتغال و کم شدن حجم شهرنشینی تاثیر بسیاری دارند اما نبود آب موجب مهاجرت آنان خواهند شد.

فرماندار بیجار همچنین با اشاره به فرسودگی شبکه انتقال آب و فاضلاب شهر بیجار بر اصلاح شبکه لوله کشی شهر بیجار تأکید کرد.

(گزارش تصویری)

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد بحران آب در بیجار به مرز هشدار رسیده است. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید